Про затвердження прогнозних показників регіонального замовлення на підготовку робітничих кадрів та молодших спеціалістів у закладах професійної (професійно-технічної) освіти Волинської області на 2018 рік  (Розпорядження голови Волинської облдержадміністрації від 16.03.2018 № 168)

 

      В області підготовку робітничих кадрів забезпечують 20 закладів професійної (професійно-технічної) освіти державної форми власності. Серед них: 3 центри професійно-технічної освіти, 5 вищих професійних училищ, 5 професійних ліцеїв, 2 професійно-технічні училища, 2 заклади соціальної реабілітації, 3 заклади освіти, підпорядковані ВНЗ. Крім того освітні послуги  надає 31 заклад освіти  інших форм власності та підпорядкування.

Станом на 01.10.2017 у ПТНЗ області робітничу кваліфікацію здобувають майже 8,7 тис. учнів більш як із 80 професій, з них 8,3 тис. за –регіональним/державним замовленням, 278 слухачів – за кошти фізичних та юридичних осіб, 127 осіб – за замовленням служби зайнятості (контингент учнів за 3 останніх роки зменшився на 940 осіб). У межах 70% учнів разом з професією отримують повну загальну середню освіту.

Два роки поспіль закладам профтехосвіти доводиться регіональне замовлення на підготовку робітничих кадрів: у 2017 році його виконання складає 85 % (при плані 4135 осіб, виконано 3494).

Упродовж останніх років ринок праці регіону поповнюють 5-6 тис. робітників, підготовлених у закладах професійної (професійно-технічної) освіти. Є тенденція до зміни структури підготовки робітничих кадрів за галузевим спрямуванням. Якщо у 2016 році по кількості учнів, які поступили у ПТНЗ, на І місці були професії будівельного профілю, то у поточному – професії харчової промисловості та сільського господарства.

Працевлаштування випускників ПТНЗ у 2017 році – 73,3 % (9,5 % - навчання у ВНЗ; не працевлаштовані: 2,9 % - через відсутність робочих місць, 9,7 % – за сімейними обставинами тощо).

У поточному році ліцензовані професії «Майстер з діагностики та налагодження електронного устаткування автомобільних засобів», «Слюсар з ремонту та обслуговування систем вентиляції та кондиціювання»; «Електрозварник ручного зварювання».

Заклади професійної освіти області мають 4 професії із переліку професій загальнодержавного значення, підготовку робітників за якими у цьому році передбачається здійснювати за кошти державного бюджету (Верстатник деревообробних верстатів, Верстатник широкого профілю, Живописець, Токар).

Відповідно до Плану розвитку професійно-технічної освіти Волинської області на 2017-2020 роки у 2017 році створено ДНЗ «Нововолинський центр ПТО» та ДНЗ «Ковельський центр ПТО». У структурі Луцького центру ПТО за рахунок коштів державного бюджету відкрито Навчально-практичний центр сучасних швейних технологій і дизайну, у ДНЗ «Ковельський центр ПТО» завершується створення НПЦ з професії «Монтажник сантехнічних систем та устаткування».

Професійно-технічна освіта Волині бере участь у міжнародних проектах:

- Європейського Союзу «Покращення системи підготовки кадрів для потреб економіки Волинського субрегіону» (до кінця року у 6 закладах будуть створені Центри забезпечення належної якості професійної освіти за галузевим спрямуванням);

- німецько-українському «Партнерство у сфері професійної освіти в Україні» (два заклади освіти отримали по 10 одиниць сучасної комп’ютерної техніки, один - електрогазозварювальне обладнання; з 1 вересня ц. р. у цих закладах впроваджені елементи дуальної форми навчання з професій «Верстатник широкого профілю» та  «Електрогазозварник»);

- «Досвід Естонії на підтримку реформам професійної освіти в Україні, Волинська область», в якому беруть участь 6 закладів професійної освіти (з 1 вересня ц. р. у 4-ох розпочалось навчання з професій «Електрогазозварник», «Кухар», «Тракторист-машиніст с/г виробництва» за експериментальними робочими навчальними планами та програмами з використанням методології естонських партнерів).

Окрім того, Колківське ВПУ співпрацює з Олуствереською школою Естонії, Луцьке ВПУ будівництва та архітектури, Нововолинський центр ПТО,  Любомльський професійний ліцей - зі школами Польщі.

У вересні цього року у м. Луцьку проведено міжнародний семінар, учасниками якого були представники МОН України, Німеччини, Естонії, Польщі, Львівської та Рівненської областей, соціальні партнери, науковці.

У 2017 році за підсумками роботи Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти - 2017» Золотими медалями нагороджені - Навчально-методичний центр ПТО, Нововолинське та Камінь-Каширське ВПУ; бронзовими - Володимир-Волинське ВПУ та Ковельський професійний ліцей, а за підсумками роботи Дев’ятої міжнародної виставки «Інноватика в сучасній освіті» Луцький центр ПТО та ДНЗ «Нововолинський центр ПТО» теж  отримали Золоті медалі. 

Профорієнтаційний термінал Навчально-методичного центру ПТО створений на допомогу майбутнім вступникам ПТНЗ області. Термінал містить відомості про:

- робітничі професії, підготовка з яких здійснюється на Волині;

- професійно-технічні навчальні заклади області державної форми власності;

- інформацію про пріоритетні напрямки розвитку районів області.

Адреса терміналу: www.profterminal.volyn.ua